Wzór w formacie:

Pozew o rozwód z orzeczeniem winy

[ wzór dokumentu ]

 
 
4.66/5 z 95 ocen ()

Rozwód jest instytucją prawną skutkującą ustaniem małżeństwa, uregulowaną w przepisach kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Orzeczenie rozwodu może nastąpić wyłącznie wyrokiem Sądu. Orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Każdy z małżonków może żądać rozwiązania małżeństwa poprzez rozwód. Rozwód może być orzeczony z winy obojga małżonków, z winy jednego z małżonków lub bez orzekania o winie któregokolwiek z nich.

Wzór dokumentu - pozew o rozwód z orzeczeniem winy został przygotowany przez naszych doświadczonych prawników.

Pobierz wzór dokumentu - Pozew o rozwód z orzeczeniem winy

Wzór dokumentu: Pozew o rozwód z orzeczeniem winy

W pozwie o rozwód z orzeczeniem winy, oprócz rozwiązania małżeństwa można wnieść także o zasądzenie alimentów, o powierzenie władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi pochodzącymi z tego związku oraz o obciążenie strony kosztami postępowania. Do pozwu należy dołączyć załączniki. Wśród nich między innymi: skrócony odpis aktu małżeństwa, skrócony odpis aktu urodzenia dzieci.

Pozew o rozwód z orzeczeniem winy pod rygorem zwrotu musi zostać złożony w 2 egzemplarzach. Należy pamiętać, że pozew rozwodowy musi być podpisany, gdyż brak podpisu jest również brakiem formalnym i wywołuje skutek wezwania do uzupełnienia braków formalnych - pod rygorem zwrotu pozwu.

Właściwym do rozpoznania spraw o rozwód jest sąd okręgowy ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków, jeżeli chociaż jedno z nich nadal tam (w tym samym okręgu) zamieszkuje (art. 17 k.p.c. i art. 41 k.p.c.). Koszty wpisu – opłaty stałej w kwocie 600 zł obciążają powoda.

Więcej informacji znajduje się we wzorze dokumentu: pozew o rozwód z orzeczeniem winy.

 
 
Potrzebujesz pomocy?
Zadzwoń do nas
71 390 84 08
Napisz do nas
DARMOWY
Autor:
Jarosław Olejarz
radca prawny
Rekomendacja:
Otrzymaliśmy juz setki pozytywnych opini!
 • Dziękuję za możliwość pobrania starannie przygotowanego wzoru wniosku apelacji. Szybko znalazłam odpowiedni plik i go pobrałam. Państwa serwis polecę na pewno.

  Daria
 • Bardzo dobra baza wzorów dokumentów. Wszystkie znajdują się w jednym miejscu i są łatwe do pobrana. Czy mógłbym prosić o jakiś rabat następnym razem?

  Damian
 • Polecam wszystkim, którzy potrzebują aktualnych i czytelnych wzorów dokumentów. Pierwszy raz korzystałam z serwisu, ale jeśli zaistnieje podobna potrzeba w przyszłości, na pewno skorzystam z ponownie. Plus za dodatkowy komentarz do wzoru.

  Rafi
 • Dzięki serwisowi znowu udało mi się uniknąć błędnych decyzji, które mogłyby mieć nieprzyjemne konsekwencje finansowe i spowodować wiele stresu. Wzór, który pobrałem.

  Ala
 • Z Państwa serwisu korzystam już od wielu miesięcy. Pismo, które pobrałam z zakładki wzory dokumentów pozwoliło mi na sprawne załatwienie sprawy. Polecam wszystkim, którzy poszukują bazy wzorów dokumentów do pobrania. Naprawdę warto!

  Jerzy
Live Chat Software